Професійна етика – це кодекс правил, що визначає поведінку спеціаліста у службовій обстановці, норм, які відповідають існуючим законам та відомчим нормативним документам, професійним знанням, стосункам у колективі, глибокому усвідомленню моральної відповідальності за виконання професійних обов’язків.
Кодекс етики професійних бухгалтерів затверджує Рада з Міжнародних стандартів етики бухгалтерів, що працює при Міжнародній федерації бухгалтерів. Переглядають його кожні п’ять років. Рада з Міжнародних стандартів етики бухгалтерів відповідає за актуальність Кодексу етики професійних бухгалтерів та його відповідність сучасним вимогам.
Оновлена версія Кодексу етики професійних бухгалтерів (далі – Кодекс, Кодекс етики), зокрема Міжнародні стандарти незалежності набрала чинності 15 червня 2019 року.
Визначальною особливістю професійної діяльності бухгалтерів та аудиторів є те, що довіра до результатів їх діяльності безпосередньо залежить від неухильного дотримання професійних етичних вимог. Кодекс етики є основою визначення цих етичних вимог і встановлює стандарти поведінки професіоналів обліку й аудиту при здійсненні ними професійної діяльності.
Насамперед, Кодекс етики вимагає від професіоналів обліку й аудиту взяти на себе відповідальність діяти в суспільних інтересах. Тому відповідальність професіонала полягає не лише у задоволенні потреб окремого клієнта чи роботодавця.
Кодекс етики МФБ складається з трьох частин:
Частина А. Загальне застосування кодексу
Частина Б. Професійні бухгалтери-практики
Частина В. Професійні бухгалтери в бізнесі.
Звернемо увагу, що оновлений Кодекс етики зосереджує увагу НА ПОДАРУНКАХ ТА ІНШИХ ЗАОХОЧЕННЯХ – мотивуючих чинниках. До речі, вперше в документі наводиться визначення таких чинників.
Аудиторам і бухгалтерам даються рекомендації стосовно прийняття та презентації подарунків. Зокрема, визначені допустимі межі подарунків та ситуацій, за яких вони можуть бути доречними. Найголовніша вимога за таких умов – ані подарунки, ані будь-які інші заохочення не можуть впливати на професійну поведінку. Якщо зміна поведінки аудитора не є метою подарунка, однак він створює таку загрозу, то Кодексом етики в таких випадках пропонуються додаткові вказівки щодо застосування концептуальних основ.
Кодекс етики чітко окреслює різницю між подарунками та дозволеними винагородами, визначає ситуації, за яких отримання винагород, зокрема додаткових, не суперечить нормам професійної етики і не впливає на поведінку професійного бухгалтера.
Оновлений кодекс етики бухгалтерів зводить в один документ переглянуті стандарти етики та принципи незалежності й чітко пояснює, як саме професійні бухгалтери повинні застосовувати рамкові документи з метою дотримання основних принципів етики і, за необхідності, забезпечити незалежність своїх дій.